תסמונת המעי הרגיז - ד"ר ליאור כץ
522
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-522,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

תסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז, הנקראת גם תסמונת המעי הרגיש הינה התסמונת התפקודית השכיחה ביותר במערכת העיכול.

 

3d rendered illustration of a man having bellyacheתסמונת המעי הרגיז מתאפיינת בכאב בטן ובהשפעה על היציאות לכיוון שלשול, עצירות או שניהם. תסמינים אלו צריכים להתרחש בתדירות גבוהה ולפרק זמן ממושך ע"מ שיוגדרו כמעי רגיז. אבחון התסמונת מתבצע עפ"י קריטריונים מיוחדים הנקראים ROME IV, וככלל אין חובה בביצוע בדיקות אנדוסקופיות או הדמייתיות לצורך אבחון תסמונת זו. הרבה פעמים הכאב והשינוי ביציאות מוחמרים בתסמונת זו בתקופת לחץ ומתח נפשיים. קיים קשר בין תסמונת המעי הרגיז לתסמונות אחרות המלוות בכאב כרוני כמו פיברומיאלגיה.

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז מתבסס על 3 זרועות: א. תזונתית – קיימים מספר סוגי דיאטות בדרגות הקפדה שונות העשויות להשפיע טובה או לרעה על התסמינים הבטניים בקרב הלוקים בתסמונת זו.

ב. תרופתית – החל מתרופות כמו שמן מנטה העובדות על הקטנת תנועתיות המעי (פריסטלטיקה) ועד תרופות העובדות ברמה העצבית (מח) ומשפיעות באופן עקיף גם על מערכת העיכול.

ג. פסיכולוגית – טיפולים התנהגותיים וקוגניטיבים וטיפולים להורדת מתחים עשויים לעזור מאוד במקרים קשים של תסמונת המעי הרגיז הקשור במצבי סטרס.

 

ד"ר כ"ץ מאמין בטיפול משולב בתסמונת המעי הרגיז ואינו סבור כי במקרים של חשד גבוה לתסמונת זו יש לבצע בירור פלשני ומייגע. ד"ר כ"ץ מנוסה מאוד בטיפול בתסמונת המעי הרגיז, בעיקר בקרב אנשים צעירים.

דילוג לתוכן