שלשול - ד"ר ליאור כץ
514
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-514,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

שלשול

שלשול הינו תלונה שכיחה מאוד במערכת העיכול. שלשול חד הנמשך בדרך כלל ימים בודדים נובע במרבית המקרים ממחלה זיהומית (חיידק או וירוס) וחולף עצמונית.

 

illustration of a woman in a rest room going through a bout of irritable bowel sydrome

יש להקפיד בתקופת השלשול על שתיה מרובה ובדרך כלל אין צורך בטיפול אנטיביוטי. בניגוד לכך. שלשול כרוני הנמשך יותר מ- 4 שבועות אינו נובע מזיהום בדרך כלל, ויש צורך לברר את סיבתו אצל גסטרואנטרולוג. יש להבדיל בין שלשול עקב דלקת (לדוגמא: מחלת קרוהן, קוליטיס או צליאק) לבין שלשול הנובע מבעיה תפקודית של מערכת העיכול (לדוגמא: תסמונת המעי הרגיז). בשלב הראשון יש לברר את סיבת השלשול הכרוני באמצעות תשאול מקיף, בדיקות דם, בדיקות צואה, בדיקות אנדוסקופיות (קולונוסקופיה כולל כניסה למעי הדק וביופסיות לפי הצורך ולעתים בדיקת קפסולה אנדוסקופית [גלולה מצלמת] או גסטרוסקופיה עם ביופסיות לשלילת צליאק) ולעתים בדיקות דימות (CT או MRI של מערכת העיכול). רק לאחר מציאת הסיבה לשלשול ניתן להתחיל ולטפל בבעיה עצמה.

 

ד"ר כ"ץ מבצע במרפאה בירור לשלשול כרוני ומייעץ לגבי הטיפול הנדרש במצבים השונים. ד"ר כ"ץ מבצע בדיקות קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה ומיומן בפענוח בדיקת קפסולה אנדוסקופית המסייעים להבין ממה נובע השלשול.

דילוג לתוכן