קולונוסקופיה - ד"ר ליאור כץ
530
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-530,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה (או אנדוסקופיה של דרכי העיכול התחתונות) הינה בדיקה המשמשת לצפייה במעי הגס, ולעתים (כשיש צורך בכך) בחלק הסופי של המעי הדק (האילאום הטרמינלי). הבדיקה מבוצעת ע"י החדרת אנדוסקופ לפי הטבעת של הנבדק. האנדוסקופ הינו צינור גמיש בקוטר של כ- 1 ס"מ, שבקצהו מקור אור ומצלמה. בתוך האנדוסקופ נמצאים סיבים אופטיים, דרכם ניתן לראות, ותעלות עבודה דרכן ניתן לשאוב, להזריק אויר ומים ולהעביר מכשירים לצורך לקיחת ביופסיות, כריתת פוליפים, טיפול בדימום ע"י הזרקה, צריבה או הנחת קליפ מתכתי והרחבת היצרויות.

אורך האנדוסקופ הוא כמטר וחצי, ומקביל לאורכו של המעי הגס.

לעתים תבוצע בדיקה הנקראת סיגמואידוסקופיה (קולונוסקופיה קצרה). בבדיקה זו נבדק רק החלק הסופי (השמאלי) של המעי הגס עד לעומק של כ- 30-50 ס"מ מפי הטבעת.

 

הכנה לבדיקה:

כדי שבדיקת הקולונוסקופיה תהיה יעילה והרופא יוכל לצפות בצורה אופטימלית ומדוקדקת במעי, יש לבצע הכנה קפדנית, שתפקידה ניקוי המעי ממזון ומפסולת (צואה). להכנה שני חלקים: תזונתי ותרופתי. הנחיות מפורטות לגבי ההכנה התזונתית והתרופתית תימסרנה לך לפני ביצוע הבדיקה וקיימות באתר זה. יש לזכור, כי במקרי ניקיון בלתי מושלם של המעי תוצאות הבדיקה אינן וודאיות וייתכן כי יהיה צורך בקולונוסקופיה חוזרת.

3 ימים לפני הבדיקה עליך להתחיל דיאטה דלת שארית. במהלך ימים אלו אסור לאכול מאכלים המכילים סיבים כדוגמת לחם דגנים או לחם מחיטה מלאה וכן לחם אחיד (שחור); אורז; פירות וירקות חיים ומבושלים, משקאות המכילים פירות ומרקים לא מסוננים; דייסת קוואקר ודגני בוקר. מותר לאכול לחם לבן, פסטה עוף ודגים. יממה לפני הבדיקה יש להיכנס לצום, בו מותרת שתית נוזלים צלולים בלבד (ללא שאריות של פירות וירקות). 4 שעות לפני הבדיקה עליך להפסיק גם לשתות.

החלק התרופתי כולל כדורים משלשלים ואבקה/נוזל הגורמת לשלשול. חשוב להקפיד על שתית כל החומרים המשלשלים. רצוי כי שתיית החומרים המשלשלים תחולק לשני חלקים כאשר החלק השני צריך להסתיים לא יאוחר מ- 4-6 שעות לפני הבדיקה. רצוי כי בזמן ההכנה תימנע מנסיעות ותשהה בביתך או במקום אחר בו ישנם שירותים זמינים ונוחים לך. הסימן להכנה מוצלחת הינו הופעת יציאות נוזליות צלולות ללא שאריות צואה.

ההכנה לסיגמואידוסקופיה פשוטה הרבה יותר וכוללת אך ורק ביצוע חוקנים לפני הבדיקה.

אם הינך נוטל תרופות לדילול הדם או אם אתה חולה סכרת, אנא התייעץ עם רופא המשפחה לגבי הפסקת הטיפול נוגד הקרישה לפני הבדיקה ולגבי נטילת אינסולין ותרופות לסכרת ביום הבדיקה. מומלץ לנטול את יתר התרופות הקבועות (לדוגמא תרופות ליתר לחץ דם או למחלות לב) בבוקר הבדיקה. אם מתוכננת כריתת פוליפים במהלך הבדיקה, יש להביא תשובות עדכניות של ספירת דם ובדיקת תפקודי קרישה.

 

מהלך הבדיקה:

בדיקת קולונוסקופיה הינה בדיקה האורכת בממוצע כ- 60-20 דקות. לפני הבדיקה תתבקש להסיר את בגדיך (כולל תחתונים) ותולבש בחלוק מיוחד. מרבית הנבדקים מעדיפים לבצע את הבדיקה תחת טשטוש (סדציה), הניתן דרך הוריד לפני הבדיקה ובמהלכה. הבדיקה מבוצעת כאשר אתה שוכב על צידך השמאלי. במהלך הבדיקה יחוברו לגופך מכשירי ניטור לבדיקת קצב הלב, לחץ הדם ופעילות הנשימה. טרם התחלת הקולונוסקופיה תבוצע ע"י הרופא בדיקה רקטלית ידנית.

במהלך הבדיקה יצפה הרופא במעי הגס באמצעות הצג שמולו. עם סיום החדרת האנדוסקופ והגעה לתחילת המעי (קרקעית הצקום), יתחיל הרופא למשוך חזרה באיטיות את האנדוסקופ החוצה. בזמן זה יצפה הוא בדקדקנות במעי וינסה למצוא פוליפים (בליטות של רירית המעי העשויות להצביע על מצב טרום סרטני). במקרי חשד לדלקת, פוליפ גדול או גידול תילקחנה ביופסיות אשר תישלחנה לבדיקה היסטולוגית (בדיקה תחת מיקרוסקופ). במקרים בהם הפוליפ ניתן לכריתה, יכרות אותו הרופא תוך כדי ביצוע הקולונוסקופיה, והפוליפ יישלח לבדיקה היסטולוגית. במהלך הבדיקה מנופח המעי ע"י אויר – דבר העלול לגרום לתחושת אי נוחות, המוקלת ע"י תרופות ההרגעה והטשטוש. חשוב לציין כי כריתת פוליפים וביצוע ביופסיות אינם כרוכים בכאב.

 

לאחר הבדיקה:

לאחר הבדיקה תועבר לחדר התאוששות, שם יתאפשר לך לנוח תחת השגחה. משך ההתאוששות נע בדרך כלל בין חצי שעה לשעה ובסיומה ניתן לשתות ואף להתחיל לאכול. תתכן תחושה זמנית של נפיחות הבטן וכאב כתוצאה מהחדרת אויר בזמן הבדיקה. תחושה זו תוקל ותיעלם לאחר הוצאת גזים. לאחר שתרגיש טוב ומאושש, תשוחרר הוא לביתך ע"י האחות. תוצאות הבדיקה תימסרנה ע"י הרופא לאחר הבדיקה, רצוי בנוכחות קרוב משפחה או אדם אחר המקורב אליך. אם נלקחו ביופסיות או נכרת פוליפ, תוצאות הבדיקה ההיסטולוגית תועברנה אליך שבועות ספורים לאחר הקולונוסקופיה (בד"כ חודש-חדשיים).

אין לנהוג ביום הבדיקה! לכן, מומלץ לשוב הביתה בעזרת מלווה. מומלץ להימנע ביום הבדיקה מעיסוק בדברים הדורשים ריכוז וירידה לפרטים, ומדברים העשויים לסכן אותך ואת סביבתך (הפעלת ציוד כבד, שימוש בנשק ועוד).

ביומיים שלאחר הבדיקה תתכן הרגשת אי נוחות קלה העשויה להתבטא בתחושת נפיחות וגזים וכאב בטן. תתכן אף הופעת דימום קל בצואה, במיוחד אם נכרתו פוליפים או נלקחו ביופסיות. אם תסמינים אלו אינם משתפרים בהדרגה, יש לפנות לרופא. יש להתייעץ עם הרופא הבודק ועם רופא המשפחה לגבי חזרה לשימוש בתרופות קבועות, בדגש על מדללי דם.

סיבוכים עקב קולונוסקופיה נדירים, אך עלולים לכלול בין היתר: קרע של דופן המעי, דימום (בעיקר אם נלקחו ביופסיות או בוצעה כריתה) וסיבוכים הקשורים בתרופות הטשטוש. בכל מקרה של הופעת חום, כאב בטן עז בלתי מוסבר או מתגבר, או דימום בכמות רבה מפי הטבעת לאחר הקולונוסקופיה, יש לפנות מיידית לרופא המטפל או לחדר המיון.

 

להלן קישור לטופסי הכנה לבדיקה:

 

הוראות הכנה לבדיקת סיגמואידוסקופיה

הוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה עם מרוקן אחר הצהריים

הוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה עם מרוקן בשעות הבוקר

הוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה עם פיקוסלקס אחר הצהריים

הוראות הכנה לבדיקת קולונוסקופיה עם פיקוסלקס בבוקר

דילוג לתוכן