סרטן המעי הגס (גסטרו-אונקולוגיה) - ד"ר ליאור כץ
500
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-500,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הינו הסרטן השלישי בשכיחותו בקרב נשים וגברים בארץ ומהווה את גורם התמותה השני בשכיחותו מסרטן. גורמי הסיכון לסרטן המעי הגס הינם אכילת בשר אדום, השמנת יתר ועישון. לכרבע מחולי סרטן המעי הגס קיים לפחות קרוב משפחה אחד עם סרטן המעי הגס וב- 5% מהחולים ניתן למצוא תסמונת גנטית העוברת בתורשה מדור לדור וגורמת להיווצרות הסרטן.

 

colon cancer colorectal cancer

סרטן המעי הגס מסתמן בחולשה ובאנמיה מחוסר ברזל כאשר הוא מופיע במעי הגס הימני, ובשינויים בהרגלי היציאה, בכאב בטן ובדמם מפי הטבעת כאשר הוא קורה במעי הגס השמאלי וברקטום (חלחולת). הטיפול בסרטן המעי הגס מתבסס על ניתוח לכריתת הגידול בתוספת כימותראפיה במקרים בהם המחלה התפשטה מחוץ למעי. ניתן כיום להחלים אף ממחלה מתקדמת ששלחה גרורות בודדות לכבד. במקרי סרטן ברקטום מוסיפים לעתים גם הקרנות לטיפול.

בניגוד לסוגי סרטן אחרים, סרטן המעי הגס הינו מחלה הניתנת למניעה. ביצוע בדיקות קולונוסקופיה החל מגיל 50 (כל 5-10 שנים) יכול למנוע התפתחות של סרטן המעי הגס, זאת ע"י גילוי פוליפים שהינם נגעים טרום סרטניים, וכריתתם תוך כדי הפעולה. קיימות חלופות לבדיקת הקולונוסקופיה כמו בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית (המבוצעת תחת CT ואינה מאפשרת כריתת פוליפים במהלכה). דרך יעילה אחרת לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס הינה בדיקת דם סמוי בצואה מדי שנה, אך בדיקה זו פחות רגישה לגילוי פוליפים קטנים ואינה מונעת סרטן, אלא רק מגלה אותו בשלבים מוקדמים, בהם ניתן עדיין לטפל בו ביעילות. בכל מקרה בו נמצא דם סמוי בצואה, יש לבצע קולונוסקופיה בהקדם. במקרה של סיפור משפחתי מומלץ להתחיל את בדיקות הקולונוסקופיה כבר בגיל 40 או 10 שנים לפני הגיל בו נתגלה הסרטן (או הפוליפ המתקדם) אצל בן המשפחה (הגיל המוקדם יותר). במקרי תסמונת תורשתית-משפחתית יש להתחיל את בדיקות הקולונוסקופיה בגיל צעיר במיוחד ולבצע בירור גנטי לבני המשפחה.

 

ד"ר כ"ץ מבצע קולונוסקופיות למניעת סרטן המעי הגס ולמעקב אחר חולים עם גידולים שכבר נותחו או עם פוליפים. ד"ר כ"ץ מייעץ פרטנית לגבי בדיקת הסקר העדיפה עבור כל פונה כתלות במצבו הרפואי ובהיסטוריה של מחלת הסרטן במשפחתו, ועוקב אחר חולים ומשפחות שהינם בסיכון לסרטן המעי הגס.

 

דילוג לתוכן