מחלות מעי דלקתיות: קרוהן וקוליטיס - ד"ר ליאור כץ
520
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-520,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

מחלות מעי דלקתיות: קרוהן וקוליטיס

קרוהן וקוליטיס הינן מחלות דלקתיות כרוניות של המעי שסיבתן אינה ברורה.

 

 

anatomically accurate 3d render illustrationמחלת קרוהן עשויה לפגוע בכל חלקי נערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת ובדרך כלל מתבטאת באזור החיבור שבין המעי הדק והמעי הגס. בניגוד לה, קוליטיס פוגעת אך ורק במעי הגס. מחלת קרוהן מתבטאת בדרך כלל בכאב בטן ובשלשול ולעתים גם במאפיינים אחרים כמו ירידה במשקל, כאב בפי הטבעת, חום ומאפיינים מחוץ למערכת העיכול. קוליטיס מתבטאת בדרך כלל בשלשול שעשוי להיות דמי.

 

אבחון מחלות המעי הדלקתיות מבוסס על מאפיינים קליניים מתאימים, בדיקות מעבדה תומכות (לדוגמא CRP גבוה בדם או קלפרוטקטין גבוה בצואה), מראה אנדוסקופי של דלקת בבדיקת קולונוסקופיה (ולעתים בבדיקת קפסולה אנדוסקופית [גלולה מצלמת]), מראה מיקרוסקופי מתאים של ביופסיות הנלקחות בקולונוסקופיה, ובמחלת קרוהן גם תמונה אופיינית בבדיקת דימות של המעיים (MRE או CTE).

 

חולים עם מחלות מעי דלקתיות המטופלים כיאות יכולים לשמור על איכות חיים סבירה ואף טובה. הטיפול בדרך כלל הינו תרופתי וממושך, ולעתים נזקקים החולים לניתוח.

 

ד"ר כ"ץ מאבחן, עוקב ומטפל בחולים עם קרוהן וקוליטיס, ומבצע בדיקות קולונוסקופיה לאבחון ולמעקב אחר חולים אלו. ד"ר כ"ץ מנהל מספר מחקרים קליניים בתחום זה למטופלים אשר אינם מגיבים לטיפולים הביולוגיים המקובלים.

דילוג לתוכן