גידולי מערכת העיכול העליונה - ד"ר ליאור כץ
634
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-634,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

גידולי מערכת העיכול העליונה

סרטן הוושט

הוושט הינה הצינור המחבר בין הלוע והקיבה. שכיחות סרטן הוושט עלתה מאוד בשנים האחרונות וממשיכה לעלות. גורמי סיכון לסרטן הוושט הינם עישון, אלכוהול, השמנת יתר ומחת הרפלוקס (החזר קיבתי וושטי). סימפטומים וסימנים אופיניים לסרטן הוושט הינם קושי מתגבר בבליעה (בעיקר של מוצקים), ירידה במשקל, חולשה כתוצאה מאנמיה (חוסר ברזל), התגברות תסמיני רפלוקס ועוד. אבחון סרטן הוושט מתבצע בבדיקת גסטרוסקופיה והטיפול משלב ניתוח, כימותראפיה והקרנות. לצערנו, סרטן הוושט הינו קטלני ביותר.

ד"ר כ"ץ מבצע בדיקות גסטרוסקופיה העשויות לאבחן סרטן בוושט, ומטפל במחלת הרפלוקס העשויה לתרום להופעת גידול זה. ד"ר כ"ץ מבצע מעקב אחר מצבים טרום ממאירים של הוושט כמו וושט ע"ש בארט.

 

סרטן הקיבה

שכיחות סרטן הקיבה יורדת בעשורים האחרונים בעולם המערבי, אולם עדיין ממשיך הוא להיות קטלני וקשה לטיפול. גורמי סיכון לסרטן הקיבה הינם זיהום בחיידק ההליקובקטר, הנפוץ במדינת ישראל, מאכלים שונים, השמנה, עישון ואלכוהול. סרטן הקיבה מסתמן בעיקר ע"י כאב בטן וירידה במשקל. בנוסף עשויים להופיע בחילות והקאות, תחושת שובע מוקדם, חוסר תאבון ושחרה (צואה שחורה כתוצאה מדם מעוכל). אבחון סרטן הקיבה מתבצע בבדיקת גסטרוסקופיה והטיפול משלב ניתוח, כימותראפיה והקרנות.

ד"ר כ"ץ מבצע בדיקות גסטרוסקופיה העשויות לאבחן סרטן בקיבה אל מול מצבים שפירים, ומטפל בחיידק ההליקובקטר, אשר ללא טיפול יכול לגרום כעבור שנים רבות להופעת סרטן בקיבה. ד"ר כ"ץ מבצע מעקב גם אחר מצבים טרום ממאירים של הקיבה כמו מטפלזית מעי.

 

 

painful stomach

סרטן הלבלב

הלבלב הינו איבר המסייע לעיכול המזון ואחראי על הפרשת הורמונים חיוניים כדוגמת אינסולין. למרות ההתקדמות העצומה בעולם הרפואה לא חל שום שינוי במהלך העגום של סרטן זה ופחות מ- 5% מהלוקים בו ישרדו 5 שנים. גורמי הסיכון להתפתחות סרטן הלבלב הינם עישון, השמנת יתר, דלקת לבלב כרונית וסכרת ממושכת. המחלה מסתמנת בעיקר בצהבת חסימתית, בכאב או אי נוחות בטנית ובירידה במשקל. אבחון המחלה מבוצע בד"כ בבדיקת CT של הבטן ודגימה מהגידול נלקחת בבדיקת אולטרסאונד אנדוסקופי – EUS. רק כרבע מהמאובחנים יתאים לניתוח, והיתר יקבלו טיפול כימותראפי להקלה על התסמינים. בחלק ממקרי הצהבת החסימתית יוכנס תומכן (stent) בבדיקה אנדוסקופית הנקראת ERCP.

במשפחות בהן קיימת נטיה תורשתית לסרטן הלבלב, יש מקום לבדיקות סקר (שיעילותן אינה וודאית), אשר תפקידן לגלות נגעים טרום ממאירים ובכך למנוע התפתחות מחלה קטלנית זו. בדיקות הסקר הינן MRI ו- EUS. ד"ר כ"ץ עוקב אחר משפחות אלו, וממליץ על בדיקות הסקר במקרים המתאימים.

 

 

סרטן הכבד

סרטן זה מתפתח בדרך כלל אצל חולים עם מחלת כבד כרונית ושחמת הכבד. יוצאים מן הכלל הינם נשאים של דלקת כבד נגיפית מסוג B, אשר עלולים לפתח סרטן בכבד גם אם אינם חולים. כדי למנוע סרטן קטלני זה מומלץ כי כל מי שמשתייך לקבוצת סיכון יעבור כל 6 חדשים בדיקת אולטרסאונד של הכבד. כל החמרה בתסמיני שחמת הכבד צריכה לעורר חשד להופעת סרטן הכבד. סימנים וסימפטומים אחרים המחשידים להופעת גידול בכבד בקרב האוכלוסיות בסיכון הינם כאב בטן, ירידה במשקל,  תפיחות בטנית והופעת צהבת. בניגוד לסוגי סרטן אחרים, על מנת לאבחן סרטן כבד אין צורך בלקיחת ביופסיה, אלא ניתן להסתפק ב- CT וב- MRI ייעודיים לכבד. הטיפול בסרטן הכבד תלוי במידת ההתפשטות של הגידול וכולל ניתוח לכריתת הנגע, השתלת כבד במקרים מסויימים, אבלציה של הגידול באמצעות גלי רדיו, הרס הגידול ע"י שימוש בכימותראפיה המוזרקת ישירות לעורקי הכבד או ע"י קרינה ייעודית וטיפולים ביולוגיים.

 

ד"ר כ"ץ עסק רבות בחקר סרטן הכבד בהיותו בהשתלמות בחו"ל וכיום מטפל הוא במחלות כבד נגיפיות ואחרות ומייעץ במקרי סרטן הכבד.

 

דילוג לתוכן